Yapılarda Enerji Kimlik Belgesi Mecburiyeti

Ara - 25 2015 | By

1 Ocak 2011 tarihinden beri yapılan yapılarda mecburi şekilde alınan Enerji Kimlik Belgesinin mevcut binalar için de 2017 yılına desk alınması gerekecek.

Tüketiciler olarak arabada ve beyaz eşyada enerji tasarrufunun bilincine vardık. Ancak senelerin birikimi ile sahip olduğumuz, kredi çekip borçlandığımız konutlarımızda henüz gereken bilince ulaşamadık. 1 Ocak 2011 tarihinde yeni yapılar için istenen Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu 2017 senesinde mevcut yapılar için de geçerli olacak.

Yeni binalar için iki sene evvel başlatılan uygulama, 2017 yılında mevcut binalar için de devreye sokulduğunda Enerji Kimlik Belgesi eksik bina ve dairelerin alım-satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak. Süre dolup her yapı için bu belge temin edildiğinde ise aynı otomobil ve beyaz eşyada olduğu gibi binaların enerji sınıfları da tüketici için bir değerlendirme kriterine dönüşecek.

Enerji Kimlik Belgesi’nin yapının tamamı için hazırlanması gerekir. Ayrıca istenirse her daire ya da kullanım alanı için ayrı ayrı düzenlenebilir.