Yanlis iklimlendirme cihazi kullanimi hem cebe hem sagliga zarar!

Tem - 15 2015 | By

Klima ve Saglik

İklimlendirme cihazını verimli bir biçimde kullanmazsanız, hem cebiniz hem sağlığınız tehlike altında olabilir!
Boğucu ve sıcak yaz mevsiminde iklimlendirme cihazları, gündelik hayatımızı son derece basitleştirebilirler; özellikle de nemli bir iklimde bulunuyorsak! Klimaların asıl olarak 2 önemli işlevi bulunuyor; havayı soğutmak ve havadaki nemi düşürmek.
İşte yanlış kullanıldığında klimanın neden olması muhtemel rahatsızlıklar:
Kalbi Olanlar Dikkat! 
Dış ve iç ortam ısıları arasında bulunan sıcaklık farklılığı altı dereceyi aşması, ortam sıcaklığında ani gelişen yüksek miktarda değişiklikler, önce solunum sistemi ve dolaşım sistemini etkiler. Bu durum özellikle kronik kalp, şeker ve akciğer hastalığı olan yaşlı insanları daha çok etkilemektedir.
Rahatsız Bina Sendromu
Günlük hayatımızın ortalama yüzde yetmiş seksenini evlerimizde ya da iş yerlerimizde, yani kapalı çevrelerde geçiriyoruz. Yaz mevsiminde periyodik olarak bakım ve temizliği yapılmayan klimalar; hem hayatımızı sürdürdüğümüz mekanları kirletmekte olan bakteri, mantar sporları ve tozların temek nedeni olabilir, hem de bunların devamlı ev içerisindeki havayla birleşmesine sebep olur. 
Bu şekilde bir ortamda bulunmak ve vakit geçirmek solunum yolu hastalıklarına sebep olmaktadır. Boğaz, burun ve gözlerde tahriş, solunum darlığı, öksürük, göğüste hırıltı, konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk, ciltte tahriş, baş dönmesi ve ağrısı, bulantı ve kusma sık görülen belirtiler arasındadır.
Klima Akciğeri De Var!
 Klima cihazı akciğeri, rahatsız yapı sendromuna benzemekte olan bir hastalıktır. Klima akciğeri hastalığının belirtileri, iklimlendirme cihazı havasına maruz kalındıktan dört ile sekiz saat sonra ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler klimalı ortamdan uzaklaşıldığında hafifler, ancak yedi gün kadar devam edebilir.

Etiketler: