Vrf Klima Cihazı Sistemi

Kas - 10 2015 | By

VRV (Variable Refrigerant Flow) İngilizce dilde bir kısaltma olup dilimizde değişken debili klima sistemleri anlamına gelir.
Sistem bilinmekte olan bir klima cihazı sisteminin geliştirilerek daha verimli ve kullanışlı olarak birden fazla alanın iklimlendirilmesi hedefine ulaşabilmek için oluşturulmuştur. Sistem tekil veya modüler bir dış ünite ve buna bağlı bir veya daha çok iç bölümün branşmanlar ve bakır boru aracılığıyla birbirlerine bağlanması şeklinde düşünülebilir. Değişme özelliği gösteren debili bir sistem olması sebebiyle gerekli olduğu kadar doğru olan zamanda ve soğutucu akışkan doğru faz gereksinim duyulan iç bölüme sevk edilerek soğutma ya da ısıtmada kullanılması sağlanmaktadır. Gaz akışı kompresörler ya da inverter kompresör ile iç bölümlere dağıtılması sağlanarak, mekanların iklimlendirilmesi sağlanmaktadır.

VRV klima sistemleri enerji kullanımının ön planda olduğu alışveriş mekezleri, ofisler ve oteller tarafından seçiliyor. Konut ve villalarda da VRF klima cihazı sistemlerinin kullanımının önü açılmıştır. Esnek iç unite seçenekleri sayesinde (0,8 HP’den 10 HP’ye kadar) tüm mekanlara uymaktadır (13 modelde, seksen bir tarz iç ünite alternatifi). tasarlanmış sistemlerdir.