Doğru ve tasarruflu klima kullanmak için ipuçları!

May - 20 2015 | By

Klima Markalari

İhtiyaca ve amaca göre bulunduğu ortamı konfor koşullarında tutmakta olan aletlere “klima” denilmektedir. Klimanızın yeterli konforu vermesi elinizde.

İklimlendirme aletleri, her mekanda uygun olan konfor koşulları oluşturmak adına belirtilen dört temel işlevi yerine getirmekle mesuldurlar: Havanın değişimi, Isıtma ve Soğutma, Nem kontolü

Dünya çapında kabul edilmiş araştırmalara göre, kişiler belli bir sıcaklık ve nem aralığında ve taze havalı ortamlarda rahat etmektedirler. Bu aralık “Konfor Bölgesi” olarak tanımlanmaktadır (nem %60 ila yüzde otuz, ısı yirmi ila 27 0C). Isının gereğinden fazla veya az olması durumunda rahatsızlık verici olduğu kesindir. Nem seviyesinin düşük olmasının boğaz kuruluğu, gözlerde yanma gibi durumlara neden olmasının yanında, fazla nem de terin vücuttan buharlaşmamasına, bunaltıcı bir sıcaklık hissedilmesine ve uyku arzusuna sebep olur. Günümüzde bir çok kişinin hayatının önemli bir süresi kapalı olan ortamlarda geçmektedir. Fuar, konferans, tiyatro, sinema salonlarının, alışveriş merkezlerinin, casinoların ve diskoteklerin, pencereleri açılmayan yüksek binaların v.b. yaşamaya elverişli şekilde tutulması için klima kullanımı her geçen gün önemli duruma gelmiştir.

Klima sadece soğutma değildir. İklimlendirme (Klimatizasyon), kapalı ortamın havasının arzu edilen sıcaklık, nem, hava sirkülasyonu, temizlik ve tazelikte tutulmasıdır. Bunların tamamının olmasa bile bir kaçının kontrol altında tutulması da iklimlendirme olarak isimlendirilebilir.

Bir klima cihazı yazın ortamdaki yoğun ısıyı dışarıya taşıyarak içerisini serinletir. Bu sırada havada bulunan fazla nemi alır, mekan içinde gerekli olan hız ile hava akışı sağlanır ve hava filtre edilir.

İhtiyaçlara göre bu biçimde çeşitlendirilmektedirler:
Salon tipi, Yer-tavan tipi,Duvar tipi, Kanal / Gizli tavan tipi, Kaset tipi

Split klimalarda kullanıldığı mekanın nem alma, havayı temizleme, haftalık/günlük programlanabilme, kumanda vb. özelliklere sahip modeller de bulunmaktadır.