Vrf İklimlendirme Cihazı Sistemi Nedir?

May - 11 2016 | By

VRV (Variable Refrigerant Flow) İngilizce dilde bir kısaltmadır dilimizde değişken debili klima sistemleri anlamına gelir.

Sistem bilinen bir iklimlendirme cihazı sisteminin geliştirilerek daha verimli ve kullanışlı olarak birden çok alanın iklimlendirilmesi amacına ulaşmak için oluşturulmuştur. Sistem tekil veya modüler bir dış ünite ve buna bağlı bir ya da daha fazla iç bölümün bakır boru ve branşmanlar aracılığıyla birbirlerine bağlanması biçiminde düşünülebilir. Değişken debili bir düzen olması sayesinde gerekli olduğu kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan iç üniteye sevk edilerek soğutma ya da ısıtmada kullanılması sağlanmaktadır. İleri düzey bir kontrol mekanizması sayesinde soğutma / ısıtma uygulamasını aynı zamanda ya da aynı anda gerçekleştirebilir.

Avm’ler de VRV Klima Kullanımı: VRV sistemleri geniş uygulama alanları dolayısıyla alışveriş merkezlerinde tercih edilmektedir. Küçük bir mağazanın iklimlendirilmesinin sağlanacağı gibi, alışveriş merkezinin tamamının da iklimlendirilmesine de olanak sağlayacak biçimde tasarlanmış sistemlerdir.

VRF klima sistemleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için http://vrfsistemleri.com/ sayfasını inceleyebilirsiniz.