DVM Water (Sulu VRF Klima)

Samsung Sulu VRF Klima Sistemleri (DVM Water)

Samsung su soğutmalı ya da başka bir deyişle sulu VRF (DVM Water) sistemleri, düşük enerji tüketimi sağlar ve az yer kaplar. Bu sayede bir çok yapıda uygulama avantajı sağlamakta ve tercih sebebi olmaktadır. DVM Water Samsung tarafından geliştirilen yeni ürün grubudur.

Sulu VRF sistemleri, gerek kompakt yapısı gerekse ısı kaynağı olarak su kullanması sebebi ile daha küçük alanlara sadece servis müdahalesini mümkün kılacak boşluklar bırakılarak kurulabilmektedir. Isı transferinde fan yerine, plakalı eşanjör kullanılması hava uğultusunun da ortadan kalkması anlamına gelmektedir ki, bu cihazı sessizleştiren etkenlerin başında gelir. Hava kaynaklı sistemlere göre daha az kompresör ile çalışması cihazı sessizleştiren bir başka etkendir. Samsung DVM Water sistemler; 4 farklı kapasite ile müşterinin hizmetine sunulmuştur. 5 HP, 8 HP, 10 HP ve 20 HP kapasiteleri ile geniş bir kapasite talebine cevap verebilmektedirler.

DVM Water Özellikleri

Isı kaynağı olarak su kullanır.
Sistemde su soğutmalı plakalı eşanjör kullanılır. Bu sayede daha sessiz operasyon sağlar.
Kombine sistem ile chiller ve DVM birlikteliği sağlanmıştır.
DVM Plus IV ve DVM Plus III iç üniteleri ile çalışır.
Her şartta stabil ısıtma ve soğutma sağlar.
Dış sıcaklığa bağlı kapasite düşüşü yaşanmaz.
Rüzgar yönü, bina içi hava akış şartları gibi koşullar kapasite düşüşüne sebebiyet vermez.
Defrost operasyonuna gerek kalmadığı için daha hızlı ve güvenilir ısıtma sağlar.
Aynı kapasitedeki hava soğutmalı cihaza göre yüzde 18 daha verimli çalışmaktadır.
Montaj gereksinimleri ve kapladığı alan göz önüne alındığında yer seçimi için esneklik sağlar.

Bina dışında hava sirkülasyonu için panjurlu bir sistem kurmanıza gerek bırakmaz. Bu sayede daha düzenli bir bina dış görünümüne olanak sağlar.
Hermetik yalıtım kaplaması ile sesi dış ünite içerisine hapseder.
Havalı sistemlere göre daha hafiftir.

DVM Water Uygulama Detayları

Kompakt ölçüleri sayesinde DVM Water sistemler daha esnek montaj özelliklerine sahiptir. Örneğin aşağıdaki 2 katlı bir montaj uygulaması görüyorsunuz. Ayrıca cihazlar arası ve cihaz ile duvarlar arası bırakılması gereken mesafeler sadece servis ihtiyaçlarını karşılayabilecek ölçülerdedir.

Borulama limitleri ve örnek yerleşim modelleri için aşağıdaki bilgilere göz atmanız uygulama konusunda daha net fikirler verecektir.

Maksimum borulama uzunluğu 150metredir. (Eğer eş değer boru uzunluğu 80 m’yi geçer ise ana hat borulama çapları bir çap arttırılır.)
İlk jointten en uzak iç üniteye mesafe: 90m
İç üniteler arası seviye farkı: 15m
İç ünite/dış ünite arası seviye farkı: 50m
200 m üzeri yüksek binalara adapte edilebilir.
Bu bir Chiller sistemi yerine DVM Water kurulumu ise aynı su boruları kullanılmaya devam edilebilir.
Sistem 10 ~45 C arası su sıcaklığı ile çalışır.
Su tesisatı üzerinde süzgeç ve akış kontrol anahtarları kullanılmalıdır. Süzgeç dış ünite su giriş hattına akış kontrol anahtarı da dış ünite su giriş yada çıkış hattı üzerine 1-2 m uzaklığa bağlanmalıdır.
Sistem başlatılmadan önce kesinlikle su tesisatı temizlenmelidir. Yabancı maddelerin eşanjöre gitmesini engellemek için önemlidir.
Su kalitesinin bozulmasını engellemek ve yabancı madde karışma ihtimalini düşürmek için kapalı tip su kulesi kullanılması önerilir.